با حمایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی، کتاب روندهای فناوری دریایی جهانی، باهدف کمک به ذینفعان دریا، برای درک فرصت‌های بلندمدتی که با این تغییرات فناوری به وجود می‌آید، ترجمه و منتشر شد.

کتاب روندهای فناوری دریایی جهانی  توسط  Lloyd’s Register, QinetiQ و دانشگاه ساوت¬همپتون، نوشته‌شده است و ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی با توجه به نقش صنایع و فناوری‌های دریایی در آینده بشریت و جایگاه آن در سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌های کلان کشور اقدام به ترجمه کتاب "روند فناوری‌های دریایی جهانی "کرده است.

 با توجه به رشد و توسعه فناوری‌ها در سال‌های اخیر، هیچ نشانه‌ای مبنی بر توقف روند توسعه فناوری‌ها طی 15 سال آینده و یا گرایشی برای معکوس شدن ماهیت فزاینده و یکپارچه برنامه‌های کاربردی فناوری وجود ندارد. با توجه به گستردگی انقلاب فناوری، نقش این موضوع در کشتیرانی تجاری، نیروی دریایی و فضای اقیانوس متفاوت‌تر است، کتاب روندهای فناوری دریایی جهانی یک فراخوان برای اقدام در مورد کشتیرانی جهانی، نیروی دریایی و صنایع مرتبط با فضای اقیانوسی است. 

امید است که این موضوع انگیزه‌ای برای کسانی باشد که در کارآفرینی و ایجاد ثروت، نقش مهمی را در اقتصاد رو به رشد جهان ایفا می‌کنند. فناوری‌های مرتبط در این سه بخش می‌توانند آینده‌ای مرفه، امن، پایدار و مطمئن را برای بشر فراهم آورند. در این کتاب سعی شده، روند فناوری‌های دریایی طی 15 سال آینده تحلیل و بررسی شود. 

آینده‌نگاری فناوری دریا 

بیش از  56 فناوری اصلی که پیش‌بینی می‌شود طی 15سال آینده توسط کشتیرانی تجاری، نیروی دریایی و فضای اقیانوس توسعه یابند، موردبررسی قرارگرفته است. از این تعداد، 18 فناوری که بالاترین امتیاز را بر اساس تجاری بودن، قابلیت عرضه در بازار و مهم‌تر از همه، تأثیر تحول‌آفرینی آن‌ها در بخش‌های مربوطه، کسب کرده‌اند، برای تجزیه‌وتحلیل بیشتر انتخاب‌شده است. 

این 18 فناوری شامل رباتیک‌ها، حسگرها، تجزیه‌وتحلیل داده‌های بزرگ، نیروی محرکه و سیستم رانش، مواد پیشرفته، کشتی‌های هوشمند، دستگاه‌های هوشمند، تولید پیشرفته، تولید انرژی پایدار، کشتی‌سازی، جذب و ذخیره‌سازی کربن، مدیریت انرژی، جنگ سایبری و الکترونیک، بیوتکنولوژی دریایی، تعامل انسان و کامپیوتر، استخراج معادن از اقیانوس‌ها، افزایش تواناسازی و ارتباطات است

در هر بخش، هشت فناوری برای بررسی تأثیرات تحول‌آفرینی آن‌ها، چه به‌صورت جداگانه و چه ترکیبی انتخاب‌شده‌اند. هر فناوری از چهار دیدگاه توضیح مختصر توسط ارائه‌دهنده فناوری که مایل به فروش آن به یک خریدار بالقوه است و توضیح کسب‌وکار توسط یک خریدار که مایل به افزایش سرمایه از سوی یک سرمایه‌گذار است، همچنین  ارزیابی توسط یک سرمایه‌گذار در مورد ریسک و عدم قطعیت و  بررسی تأثیرات تحول‌آفرین فناوری مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. 

 بر اساس این گزارش، ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی با توجه به نقش صنایع و فناوری‌های دریایی در آینده بشریت و جایگاه آن در سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌های کلان کشور اقدام به ترجمه کتاب "روند فناوری‌های دریایی جهانی "کرده است. امید است که مطالب ارائه‌شده در این کتاب برای جامعه دریایی کشور مفید واقع شود و بسترسازی مناسب در جهت بالفعل کردن پتانسیل عظیم فناوری‌های دریایی در کشور را فراهم کند. 

منبع خبر تابناک

 

 

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
خواندن 3714 دفعه
واحد محتوا

واحد محتوا واحدی است که محتوای موردنیاز سایت را تهیه می کند و نسبت به ویرایش و برودکست ان اقدام می نماید

بالا